facebook tweeter youtube

Włącz się
4. Sprawdzaj polityków

W serwisie MamPrawoWiedziec.pl zbieramy informacje o politykach pełniących wybieralne funkcje publiczne. Informacje o ich doświadczeniu i działalności politycznej wyświetlamy w indywidualnych profilach. Przed każdymi wyborami wysyłamy do nich kwestionariusz ze szczegółowymi pytaniami o plany na nadchodzącą kadencję. Systematycznie zbieramy obietnice i deklaracje, które publikują media.

Aby na stronie wyświetlały się aktualne informacje na temat polityków, trzeba stale pilnować, czy coś się w ich działalności nie zmieniło, co ostatnio zadeklarowali w mediach i czy są dostępne ich nowe oświadczenia majątkowe, które można przepisać.

Śledzenie informacji o ponad 800 osobach, które mamy zgromadzone w naszej bazie, nie jest łatwe. Dzięki Twojej pomocy jednak, może stać się znacznie prostsze. Pomóż nam w:

Aktualizowaniu biografii polityków

Dane biograficzne w naszym serwisie wymagają stałej aktualizacji. Wybierz przedstawiciela ze swojego okręgu i sprawdzaj jego działalność: zmiany przynależności politycznej, aktywność pozaparlamentarną.

Jeśli wiesz o jakimś szczególe dotyczącym doświadczenia Twojego reprezentanta, napisz do Magdy Wnuk:

Po zweryfikowaniu tej wiadomości będziemy mogli ją dodać w biografii w profilu polityka na naszej stronie.

Przepisywaniu oświadczeń majątkowych

Posłowie, senatorowie i posłowie do PE, mają obowiązek raz w roku oraz na początek i na koniec kadencji, informować obywateli o stanie swojego majątku. Informacja, składana w formie oświadczeń majątkowych, pozwala obywatelom monitorować finanse naszych reprezentantów, zwiększa przejrzystość życia publicznego i jest narzędziem zapobiegania korupcji. Oświadczenia są dostępne dla obywateli tylko w formie skanów wypełnianych ręcznie formularzy. Wiąże się z tym szereg problemów, na które napotyka każdy, kto chciałby się czegoś o majątku posłów dowiedzieć.

Dlatego serwis MamPrawoWiedziec.pl przetwarza oświadczenia majątkowe na postać cyfrową. Chcemy dostarczać obywatelom dokument, w którym można łatwo prześledzić, jak zmieniała się sytuacja finansowa posła, a także znaleźć i zestawić interesujące dane. Wymaga to odczytania i przepisania ręcznie wypełnianych oświadczeń majątkowych i rejestrów korzyści.

Każdy parlamentarzysta obecnej kadencji ma wypełnione oświadczenie.

Przykładowe oświadczenia majątkowe:

Jeśli chcesz włączyć się w przepisywanie oświadczeń majątkowych swoich reprezentantów, zapytaj o szczegóły Magdę Wnuk:

Archiwizowaniu obietnic wyborczych i deklaracji światopoglądowych polityków

W MamPrawoWiedziec.pl zależy nam na tym, abyście jako obywatele sami dodawali obietnice, które uważacie za istotne. Jednocześnie jednak nasz zespół prowadzi systematyczny research obietnic i deklaracji publicznych tak, aby stworzyć pełną i rzetelną bazę obietnic. Szukamy obietnic z poprzednich lat i na bieżąco przeczesujemy internet w poszukiwaniu kolejnych. Jest to niekończąca się praca, ponieważ każdego dnia przynajmniej jeden polityk wypowiada jakieś znaczące zdanie.

Co traktujemy jako obietnicę?

Politycy raczej unikają sytuacji, w których deklarują wprost, że coś zrobią. Często jednak stwierdzają, że coś powinno być zrobione albo wskazują ważne cele i priorytety. Uważamy, że jeśli kandydat na posła lub poseł publicznie określa cele konieczne do zrealizowania, my jako wyborcy mamy prawo oczekiwać, że podejmie jakieś działania, żeby je osiągnąć. Dlatego do serwisu z obietnicami zbieramy także takie ogólne deklaracje i priorytety.

Jak szukać obietnic?
1.
 • Wpisz imię i nazwisko polityka.
 • Ustaw filtr przeglądarki na interesujący Cię okres, np. czas kampanii od VIII 2015 do daty bieżącej.
 • Przejrzyj 10 stron wyników.
2.
 • Znajdź program wyborczy na oficjalnej stronie polityka.
 • Przejrzyj aktualności (zwróć uwagę na relacje ze spotkań, debat).
 • Przejrzyj oś czasu na oficjalnej stronie lub profilu posła na Facebooku.
3.
 • Wybierz 2-3 najważniejsze lokalne serwisy informacyjne.
 • Poszukaj nazwiska posła w wyszukiwarce.
 • Przejrzyj szczególnie wywiady i opisy z kampanii wyborczej.
4.
 • Wejdź na profil polityka w serwisie MamPrawoWiedziec.pl, w zakładkę Obietnice wyborcze.
 • Dodaj obietnicę wg szablonu:

  Tytuł obietnicy
  Cytat, który zawiera obietnicę
  Opcjonalnie dodaj zdjęcie, plik (np. ulotkę wyborczą) lub filmik na Youtube
  Dokładny link do źródła

Jeśli chcesz włączyć się do uzupełniania archiwum, dopytaj o szczegóły Magdę Wnuk:

 • W tym zadaniu możesz nam pomagać zarówno zdalnie, jak w naszym biurze w Warszawie.
Google Fundusz Inicjatyw Obywatelskich EEA Grants Fundacja imienia Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.