facebook tweeter youtube

 
Rafał Trzaskowski
Polityk nie odpowiedział jeszcze na kwestionariusz.
Poproś o odpowiedź
  • prezydent miasta Warszawa
  • kandydat na prezydenta
  • były poseł (data wygaśnięcia mandatu: 2018-10-29)
Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako tłumacz symultaniczny i nauczyciel języka angielskiego. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Przez wiele lat był analitykiem w Centrum Europejskim – Natolin. W l. 2000-2001 doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W l. 2004-2009 doradca przewodniczącego komisji spraw zagranicznych PE Jacka Saryusz-Wolskiego oraz delegacji PO w PE. W l. 2009-2013 europoseł. W l. 2013-2014 Minister Administracji i Cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska. W l. 2014-2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Członek PO. Poseł w l. 2015-2018 (VIII kadencja), zasiadał w komisjach: ds. Unii Europejskiej oraz cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Obecnie zasiada w Komisjach: ponownie - ds. Unii Europejskiej (wiceprzewodniczący) oraz spraw zagranicznych. W wyborach 2018 r. kandydował na prezydenta Warszawy; wygrał w pierwszej turze, po otrzymaniu 505187 (56,67 proc.) głosów. 15 maja 2020 r. zarząd krajowy PO ogłosił podjęcie startu w wyborach prezydenta RP przez Rafała Trzaskowskiego.
Edukacja
Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych; specjalność: Międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne, rok ukończenia: 1996
Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych; specjalność: Nauki humanistyczne w zakresie nauk o polityce, rok ukończenia: 2004
Kolegium Europejskie, ; specjalność: Europeistyka, rok ukończenia: 1997

Pokaż członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

Ukryj członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

opis
od 22.11.2018Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, prezydent miasta, Warszawa
okręg: Warszawa, lista wyborcza: Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, liczba głosów: 505187» źródło

Źródła

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej


Serwis warszawa.wyborcza.pl

2018 – 21.10.2018kandydat na prezydenta m. st. Warszawy (wybrany)
okręg: Warszawa, lista wyborcza: Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, liczba głosów: 505187 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

28.02.2018 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.02.2018 – 28.02.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.12.2017 – 08.02.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

15.09.2017 – 14.12.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.06.2017 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Monitorowania Przestrzegania Praw Człowieka i Obywatela, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

21.04.2017 – 15.09.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

09.03.2017 – 21.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.02.2017 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Nowozelandzka Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

15.12.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja Spraw Zagranicznych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.09.2016 – 09.03.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

13.09.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. marihuany medycznej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

19.07.2016 – 02.12.2016Sejm RP VIII kadencji, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

23.06.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. przyszłości Unii Europejskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.04.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce "Antysmogowy", członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 26.02.2016Platforma Obywatelska, członek Zarządu Krajowego» źródło

Źródło

Oficjalna strona partii Platforma Obywatelska

11.02.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Polsko-Japońskiej Współpracy Gospodarczej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

13.01.2016 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Zarząd Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej, Zarząd» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

09.12.2015 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół Sportowy, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

17.11.2015 – 14.09.2016Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.11.2015 – 17.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.11.2015 – 21.09.2016Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, wiceprzewodniczący klubu» źródło

Źródła

Oficjalna strona Sejmu RP


Portal TVP Info

12.11.2015 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.11.2015 – 29.10.2018Sejm RP VIII kadencji, poseł (wygaśnięcie mandatu - wybór na prezydenta m.st. Warszawy), Warszawa
okręg: Kraków (13), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (2), liczba głosów: 47080» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2015kandydat na posła
okręg: Kraków (13), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (2), liczba głosów: 47080 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

24.09.2014 – 16.11.2015Ministerstwo Spraw Zagranicznych (rząd Ewy Kopacz), wiceminister, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych

03.12.2013 – 22.09.2014Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (drugi rząd Donalda Tuska), minister, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

03.02.2012 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), członek prezydium
19.01.2012 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

29.09.2009 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest, zastępca członka» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

16.09.2009 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia, zastępca członka» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

16.09.2009 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Delegacja do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

20.07.2009 – 18.01.2012Parlament Europejski VII kadencji, Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO), wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

16.07.2009 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), zastępca członka» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

16.07.2009 – 19.07.2009Parlament Europejski VII kadencji, Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

14.07.2009 – 02.02.2012Parlament Europejski VII kadencji, Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

14.07.2009 – 02.12.2013Parlament Europejski VII kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego, Bruksela/Strasburg
okręg: Warszawa 1, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (9), liczba głosów: 25178» źródło

Źródła

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej


Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

2009kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego, Warszawa
okręg: Warszawa 1 (4), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP (9), liczba głosów: 25178 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2004 – 2009Parlament Europejski VI kadencji, doradca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych , Bruksela/Strasburg» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

2004 – 2009Parlament Europejski VI kadencji, doradca wiceprzewodniczącego Parlamentu » źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

2004 – 2009Parlament Europejski VI kadencji, doradca delegacji Platformy Obywatelskiej, Bruksela/Strasburg» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

2004współautor książki Jan Barcz, Rafał Trzaskowski "Przyszły Traktat konstytucyjny, Granice kompromisu w dziedzinie podejmowania decyzji większością kwalifikowaną"» źródło

Źródło

Oficjalna strona Rafała Trzaskowskiego

2004autor książki "Dynamika reformy systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej"» źródło

Źródło

Oficjalna strona Rafała Trzaskowskiego

2003autor książki "Instytucjonalno-polityczne korzyści i koszty wejścia Polski do UE" [w:] "Korzyści i koszty członkowstwa Polski w Unii Europejskiej - Raport z badań"» źródło

Źródło

Oficjalna strona Rafała Trzaskowskiego

2000 – 2001Komitet Integracji Europejskiej, doradca sekretarza, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

od pierwsza dekada XXI w.Platforma Obywatelska, członek, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona partii Platforma Obywatelska

od 1999Collegium Civitas, adiunkt, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

1998 – brak informacji Centrum Europejskie Natolin, analityk, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

1998 – 2009Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, wykładowca, Warszawa» źródło

Źródła

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego


Oficjalna strona Rafała Trzaskowskiego

1997autor książki "Polityczne podstawy rozszerzenia UE"» źródło

Źródło

Oficjalna strona Rafała Trzaskowskiego

od 1997Collegium Civitas, wykładowca, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

1996 – 2002Instytut Badań Rynku SMG/KRC, tłumacz symultaniczny, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

Google Fundusz Inicjatyw Obywatelskich EEA Grants Fundacja imienia Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.