facebook tweeter youtube

 
Jan Ardanowski
Polityk nie odpowiedział jeszcze na kwestionariusz.
Poproś o odpowiedź
  • minister rolnictwa i rozwoju wsi
  • poseł
    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Inżynier rolnictwa, ukończył Akademię Techniczno-Rolniczą w Bydgoszczy, W l. 80. działacz opozycji, współtwórca Niezależnego Zrzeszenia Studentów na ATR. Od 1993 r. należał do PSL – Porozumienie Ludowe. Od 2001 r. w PiS. Były prezes kujawsko-pomorskiej izby rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. W l. 2001-2012 członek zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Partner. W l. 2005-2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, doradca ds. wsi i rolnictwa w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Poseł od 2011 r. Był wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa i rozwoju wsi, oraz członkiem komisji ds. energii i skarbu państwa. Od 20 czerwca 2018 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Edukacja
Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy, Wydział Rolniczy; specjalność: Rolnictwo, rok ukończenia: 1985

Pokaż członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

Ukryj członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

opis
od 20.06.2018Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister, Warszawa» źródło

Źródła

Oficjalna strona Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi


portal wp.pl

25.04.2018 – 22.05.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2412), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

11.04.2018 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw zmiany ustawy o izbach rolniczych, przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 27.02.2018Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna, przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.12.2017 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych związanych z wytwarzaniem destylatów rolniczych, okowit i nalewek w celu zwiększenia dochodów rolniczych i ochrony zdrowia publicznego, przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

21.08.2017 – 30.10.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 21.06.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół do Spraw Rozwoju Dróg Wodnych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 25.05.2017Sejm RP VIII kadencji, Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii, Członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 25.01.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Rolnictwa Ekologicznego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

04.11.2016 – 10.11.2016Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (druk nr 935), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 21.10.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r., członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 18.10.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. wspierania pszczelarstwa, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 10.06.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Rozwoju Turystyki i Promocji Regionu Kujawsko-Pomorskiego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.06.2016 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw monitorowania programu zwiększenia wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.04.2016Sejm RP VIII kadencji, Kujawsko-Pomorski Zespół Parlamentarny, przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

13.04.2016 – 26.04.2016Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 385), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.04.2016Sejm RP VIII kadencji, Kujawsko-Pomorski Zespół Parlamentarny, wnioskodawca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

31.03.2016 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (druk nr 283), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 10.03.2016Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 10.03.2016Sejm RP VIII kadencji, Polska-Stany Zjednoczone Zespół Parlamentarny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.02.2016 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja stała do spraw wykorzystania zasobów energetycznych obszarów wiejskich, przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.02.2016 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja stała do spraw utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.01.2016Sejm RP VIII kadencji, Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawiciel» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.01.2016Sejm RP VIII kadencji, Delegacja Parlamentarna do Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy, przedstawiciel» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 16.12.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 26.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 26.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Kaszubski Zespół Parlamentarny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 25.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 17.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół Strażaków, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

17.11.2015 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.11.2015 – 20.06.2018Sejm RP VIII kadencji, Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.11.2015 – 17.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Zrównoważonego Rozwoju Europy, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół Surowców i Energii, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2015Sejm RP VIII kadencji, poseł, Warszawa
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 18366» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2015kandydat na posła
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 18366 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

05.08.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk nr 3681), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

23.07.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie (druk nr 3520), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

22.07.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o szkodach łowieckich, ubezpieczeniach obowiązkowych od szkód łowieckich, Łowieckim Funduszu Odszkodowawczym oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 3666), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

22.04.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy w sprawie wstrzymania na okres 5 lat sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych (druk nr 3295), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

19.03.2015 – 25.06.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3109), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

25.09.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o swobodzie działalności gospodarczej oraz o bezpieczeństwie żywności i żywienia ( druk nr 2484) oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ( druk nr 2685), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.09.2014 – 07.11.2014Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (druk nr 2492), przewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.07.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne (druk nr 2508), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

10.06.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Komisja Nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

19.02.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Kujawsko-Pomorski Zespół Parlamentarny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

21.01.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Ideałów "Solidarności", członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

25.09.2013 – 23.10.2013Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1698), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

24.07.2013 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw monitorowania stanu przygotowań do powołania Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz prac nad pakietem legislacyjnym KE w sprawie bezpieczeństwa żywności, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

28.05.2013 – 20.06.2013Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (druk nr 1370), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

21.03.2013 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw zmian legislacyjnych dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

24.10.2012 – 24.01.2013Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o środkach ochrony roślin (druk nr 740), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

23.10.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw monitorowania realizacji programu upraw roślin motylkowych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

29.08.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

15.06.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

24.05.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

09.05.2012 – 11.10.2012Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego (druk nr 297), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

15.03.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Egipska Grupa Parlamentarna, wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

28.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do spraw monitorowania negocjacji nowej perspektywy finansowej 2014-2020, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Zespół Parlamentarny Polska-Stany Zjednoczone, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Ukraińska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

24.01.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.12.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Poselski Zespół Strażaków, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.12.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r., członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.12.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

18.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

17.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, poseł, Warszawa
okręg: Toruń, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 14841» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2011kandydat na posła, Toruń
okręg: Toruń, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 14841 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

29.11.2010 – 20.10.2011Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, radny (wygaśnięcie mandatu - wybór na posła na Sejm RP), Toruń
lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (5), liczba głosów: 7687» źródło

Źródła

Dane Państwowej Komisji Wyborczej


Biuletyn Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

2010kandydat na radnego, Toruń
lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (5), liczba głosów: 7687 (wybrany)» źródło

Źródło

Dane Państwowej Komisji Wyborczej

2008 – 04.2010Kancelaria Prezydenta RP, doradca ds. wsi i rolnictwa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

11.2005 – 01.2008Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi , podsekretarz stanu, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

2003 – 2007Krajowa Rada Izb Rolniczych w Warszawie, prezes, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

07.05.2002 – 20.09.2006Bank Spółdzielczy w Grębocinie, członek Rady Nadzorczej, Grębocin» źródło

Źródło

Lex Informator Prawno-Gospodarczy — Wolters Kluwer Polska

23.06.2001 – 12.07.2012Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego Partner, członek Zarządu, Bydgoszcz» źródło

Źródło

Lex Informator Prawno-Gospodarczy — Wolters Kluwer Polska

od 2001Prawo i Sprawiedliwość, członek, Toruń» źródło

Źródło

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

2000 – 2005Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, prezes, Bydgoszcz» źródło

Źródło

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

1998 – 2002Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, radny, Toruń
lista wyborcza: Komitet Wyborczy Akcja Wyborcza Solidarność» źródło

Źródło

Dane Państwowej Komisji Wyborczej

1998 – 2002kandydat na radnego, Toruń
lista wyborcza: Komitet Wyborczy Akcja Wyborcza Solidarność (wybrany)» źródło

Źródło

Dane Państwowej Komisji Wyborczej

1995 – brak informacji Toruńska Izba Rolnicza, prezes, Toruń» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

1993 – brak informacji Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, członek» źródło

Źródło

Encyklopedia Solidarności

1992 – 2002Krajowa Rada Doradztwa Rolniczego, wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

od 1985gospodarstwo rolne, rolnik, Czernikowo» źródło

Źródło

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

lata 80.Niezależne Zrzeszenie Studentów na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, współtwórca, Bydgoszcz» źródło

Źródło

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Google Fundusz Inicjatyw Obywatelskich EEA Grants Fundacja imienia Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.