facebook tweeter youtube

 
Witold Waszczykowski
  • poseł do Parlamentu Europejskiego
    Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
  • były poseł (data wygaśnięcia mandatu: 2019-05-28)
Absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim, studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Oregonie oraz studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego w Geneva Centre for Security Policy. Pracował jako asystent w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego (1981-1987) a następnie nauczyciel w jednej z łódzkich szkół (1987-1989). Od l. 90. specjalizuje się w polityce zagranicznej, m.in: był ekspertem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (1992-1996), wiceprzedstawicielem Polski przy NATO, ambasadorem w Teheranie (1999-2002). W l. 2005-2008 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w l. 2008-2010 zastępca szefa BBN. Członek PiS. Poseł w l. 2015-2019 (VII-VIII kadencja); członek komisji spraw zagranicznych. W latach 2015-2018 Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W 2019 r. został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego.
Edukacja
Uniwersytet Łódzki, Wydział Filozoficzno-Historyczny; specjalność: Historia, rok ukończenia: 1980
Uniwersytet Łódzki, ; specjalność: Nauki humanistyczne w zakresie historii, rok ukończenia: 1993
GCSP Genewa, Szwajcaria, ; specjalność: Bezpieczeństwo międzynarodowe, rok ukończenia: 1993
University of Oregon, ; specjalność: International Studies, rok ukończenia: 1991

Pokaż członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

Ukryj członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

opis
od 10.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Spraw Zagranicznych, wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

od 02.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Handlu Międzynarodowego, zastępca członka» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

od 02.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

02.07.2019 – 15.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Podkomisja Praw Człowieka, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

02.07.2019 – 09.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Komisja Spraw Zagranicznych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

od 02.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Parlamentu Europejskiego

od 02.07.2019Parlament Europejski IX kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego, Bruksela/Strasburg
okręg: Łódź (6), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (4), liczba głosów: 168021» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2019kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego
okręg: Łódź (6), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (4), liczba głosów: 168021 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona PKW

03.10.2018 – 28.05.2019Sejm RP VIII kadencji, Delegacja Sejmu i Senatu do ZP NATO, Przedstawiciele» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.02.2018 – 28.05.2019Sejm RP VIII kadencji, Komisja Spraw Zagranicznych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

11.12.2017 – 09.01.2018Ministerstwo Spraw Zagranicznych (rząd Mateusza Morawieckiego), minister, Warszawa» źródło

Źródła

Oficjalna Strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych


Portal Onet.pl

16.11.2015 – 11.12.2017Ministerstwo Spraw Zagranicznych (rząd Beaty Szydło), minister, Warszawa» źródło

Źródło

Oficjalna Strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych

12.11.2015 – 28.05.2019Sejm RP VIII kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.11.2015 – 28.05.2019Sejm RP VIII kadencji, poseł, Warszawa
okręg: Sieradz, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 32909» źródło

Źródła

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej


Oficjalna strona Sejmu RP

05.02.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Podkomisja stała do spraw wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.01.2015 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Komisja Administracji i Cyfryzacji, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

2015kandydat na posła
okręg: Sieradz (11), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 32909 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

10.07.2014 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Wspierania i Monitorowania Inwestycji Budowy Przystanku Kolejowego Opoczno Południe, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

2014kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego
okręg: Łódź (6), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (4), liczba głosów: 12251 (niewybrany)» źródło

Źródło

oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

06.12.2013 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Wojska Polskiego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

29.08.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

14.03.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

29.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Delegacja Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, przedstawiciel» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Polsko-Irańska Grupa Parlamentarna, wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.02.2012 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Zespół Parlamentarny Polska-Stany Zjednoczone, wiceprzewodniczący» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

17.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Komisja Spraw Zagranicznych, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Łódzki Zespół Parlamentarny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

08.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, poseł, Warszawa
okręg: Łódź, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 36854» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

08.11.2011 – 11.11.2015Sejm RP VII kadencji, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

2011kandydat na posła
okręg: Łódź, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (1), liczba głosów: 36854 (wybrany)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

od 2011Instytut Sobieskiego, ekspert, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

od 2011Toruńska Szkoła Wyższa, adiunkt, Toruń» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

2008 – 2010Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, zastępca szefa, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

2005 – 2008Ministerstwo Spraw Zagranicznych, sekretarz stanu, Warszawa» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

2002 – pierwsza dekada XXI w.Ministerstwo Spraw Zagranicznych, pracownik Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej, Warszawa» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

pierwsza dekada XXI w. – 2005Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zastępca dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, Warszawa» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

1999 – 2002Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Teheranie, ambasador, Teheran, Iran» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

1997 – 1999zastępca przedstawiciela RP przy NATO, Bruksela, Belgia» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

1996 – 1997Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wicedyrektor Departamentu Instytucji Europejskich, następnie Departamentu Polityki Bezpieczeństwa, Warszawa» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

1993 – 1996Ministerstwo Spraw Zagranicznych, starszy ekspert, radca, naczelnik Wydziału Sojuszy w Departamencie Instytucji Europejskich, Warszawa» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

1992 – 1993Ministerstwo Spraw Zagranicznych, starszy ekspert w Departamencie Systemu Narodów Zjednoczonych, Warszawa» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

1987 – 1989Szkoła Podstawowa, nauczyciel, Łódź» źródło

Źródło

Serwis społecznościowy Facebook - profil Witolda Waszczykowskiego

1981 – 1987Instytut Historii, Uniwersytet Łódzki, asystent, Łódź» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2012

Google Fundusz Inicjatyw Obywatelskich EEA Grants Fundacja imienia Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.