facebook tweeter youtube

 
Joanna Scheuring-Wielgus
  • posłanka
    Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia)
  • była posłanka (data wygaśnięcia mandatu: )
Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania kulturą. Założycielka i Prezeska Fundacji Win–Win oraz firmy Art Management. Współzałożycielka Stowarzyszenia „Wyborcy”, współzałożycielka i prezeska stowarzyszenia „Rzeczpospolita Babska”, współzałożycielka Porozumienia Ruchów Miejskich. W 2014 r. bez powodzenia ubiegała się o funkcję prezydenta Torunia. Radna Torunia (2014-2015). Członkini partii Nowoczesna, członkini zarządu partii. Posłanka od 2015 r. (VIII-IX kadencja), zasiadała w komisjach: samorządu terytorialnego i polityki regionalnej; etyki poselskiej; regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Obecnie wiceprzewodnicząca komisji kultury i środków przekazu. W 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego.
Edukacja
Polska Akademia Nauk w Warszawie, ; specjalność: zarządzanie kulturą, rok ukończenia: 2008
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Humanistyczny; specjalność: Socjologia, rok ukończenia: 1997

Pokaż członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

Ukryj członkostwo w komisjach i innych zespołach parlamentarnych

opis
od 13.02.2020Sejm RP IX kadencji, Polsko-Wietnamska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 27.01.2020Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Ludności, Zdrowia i Rozwoju, przewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 20.01.2020Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół Pakt dla Kultury, przewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 18.12.2019Sejm RP IX kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskich projektów uchwał w sprawie wyrażenia uznania dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk (druki nr 47 i 59), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.12.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 21.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo, współprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 21.11.2019Sejm RP IX kadencji, Zespół Parlamentarny ds. Zielonego Ładu dla Polski, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 14.11.2019Sejm RP IX kadencji, Komisja Kultury i Środków Przekazu, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Miast, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół Praw Kobiet, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Afryki, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

13.11.2019 – 14.11.2019Sejm RP IX kadencji, Komisja Kultury i Środków Przekazu, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2019Sejm RP IX kadencji, Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Razem, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia), członkini» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 13.11.2019Sejm RP IX kadencji, Komisja Kultury i Środków Przekazu, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarna Grupa Kobiet, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2019Sejm RP IX kadencji, Parlamentarny Zespół do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.11.2019Sejm RP IX kadencji, posłanka
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (3), liczba głosów: 26092» źródło

Źródła

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej


Oficjalna strona Sejmu RP

2019 – 13.10.2019kandydatka na posłankę
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (3), liczba głosów: 26092 (wybrana)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2019kandydatka na posłankę do Parlamentu Europejskiego
okręg: Warszawa (4), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia (2), liczba głosów: 16636 (niewybrana)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

20.11.2018 – 12.11.2019Sejm RP VIII kadencji, Koło Poselskie TERAZ!, członkini» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

15.06.2018 – 20.11.2018Sejm RP VIII kadencji, Koło Poselskie Liberalno-Społeczni, członkini» źródło

Źródła

Onet.pl


Serwis Informacyjny tvn24

09.05.2018 – 15.06.2018Sejm RP VIII kadencji, posłanka niezrzeszona» źródło
20.03.2018 – 08.05.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (druk nr 2232), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

13.12.2017 – 28.02.2018Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk nr 1607), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 07.07.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. wyjaśnienia afer finansowych, w szczególności KNF, SKOK, GetBack, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.06.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Monitorowania Przestrzegania Praw Człowieka i Obywatela, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 06.06.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół do spraw równości i sprawiedliwości społecznej, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 24.05.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. programu "Aktywna Rodzina", członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 21.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Kultury i Środków Przekazu, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

21.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Kultury i Środków Przekazu, członkini» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 23.03.2017Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Argentyńska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 10.02.2017Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Marokańska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 08.02.2017Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 07.07.2016Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Szwedzka Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 23.06.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. przyszłości Unii Europejskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 23.06.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Polityki Miejskiej, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 10.06.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół na rzecz Rozwoju Turystyki i Promocji Regionu Kujawsko-Pomorskiego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

18.05.2016 – 20.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Etyki Poselskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 12.04.2016Sejm RP VIII kadencji, Kujawsko-Pomorski Zespół Parlamentarny, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

24.03.2016 – 22.06.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Polityki Miejskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 18.03.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka, przewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

01.03.2016 – 17.03.2016Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Mowie Nienawiści i Ochrony Praw Człowieka, wnioskodawca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

26.02.2016 – 21.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

26.02.2016 – 21.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych, członkini» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 25.02.2016Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 24), członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 25.02.2016Sejm RP VIII kadencji, Polsko-Włoska Grupa Parlamentarna, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 27.01.2016Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 09.12.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Miast Polskich, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 09.12.2015Sejm RP VIII kadencji, Podkomisja stała ds. polityki regionalnej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

03.12.2015 – 08.12.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarny Zespół ds. Miast Polskich, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

brak informacjiNowoczesna (dawniej: Nowoczesna Ryszarda Petru), członek Zarządu» źródło

Źródła

Biuletyn Informacji Publicznej Nowoczesnej Ryszarda Petru


Onet.pl

od 25.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Parlamentarna Grupa Kobiet, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

19.11.2015 – 18.05.2016Sejm RP VIII kadencji, Komisja Etyki Poselskiej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

18.11.2015 – 19.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Komisja Etyki Poselskiej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

18.11.2015 – 20.04.2017Sejm RP VIII kadencji, Komisja Etyki Poselskiej, członkini» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

od 17.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zastępca przewodniczącego» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.11.2015 – 17.11.2015Sejm RP VIII kadencji, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, członek» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

16.11.2015 – 12.11.2019Sejm RP VIII kadencji, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Oficjalna strona Sejmu RP

12.11.2015 – 09.05.2018Sejm RP VIII kadencji, Klub Poselski Nowoczesna, członkini, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródła

Oficjalna strona Sejmu RP


Onet.pl

12.11.2015 – 12.11.2019Sejm RP VIII kadencji, poseł, Warszawa
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: Komitet Wyboczy Nowoczesna Ryszarda Petru (8), liczba głosów: 12655» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2015kandydatka na posłankę
okręg: Toruń (5), lista wyborcza: Komitet Wyboczy Nowoczesna Ryszarda Petru (8), liczba głosów: 12655 (wybrana)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

brak informacjiNowoczesna (dawniej: Nowoczesna Ryszarda Petru), wiceprzewodnicząca Zarząd Regionu Kujawsko-Pomorskiego» źródło

Źródła

Oficjalna strona Nowoczesnej na Kujawach


Onet.pl

brak informacji Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta w Słupsku (organ doradczy prezydenta Słupska), członkini, Słupsk» źródło

Źródło

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Słupsku

2014 – 2015Rada Miasta Torunia, radna (wygaśnięcie mandatu - wybór na posłankę na Sejm RP), Toruń
okręg: Toruń (2), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Wyborców Czas Mieszkańców (15), liczba głosów: 970» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2014kandydatka na radną do Rady Miasta Torunia
okręg: Toruń (2), lista wyborcza: Komitet Wyborczy Wyborców Czas Mieszkańców (15), liczba głosów: 970 (wybrana)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

2014kandydatka na prezydenta miasta Toruń, Toruń
okręg: Toruń, lista wyborcza: Komitet Wyborczy Wyborców Czas Mieszkańców- Porozumienie Ruchów Miejskich, liczba głosów: 10552 (niewybrana)» źródło

Źródło

Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej

07.2014Porozumienie Ruchów Miejskich, współzałożycielka» źródło

Źródła

Kwestionariusz Doświadczenia i Poglądów Joanny Scheuring-Wielgus z wyborów parlamentarnych w 2015 r.


Oficjalna strona Porozumienia Ruchów Miejskich

od 2014Rada Miasta Torunia, Klub "Czas Mieszkańców", przewodnicząca» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

od 2014Ruch miejski „Czas Mieszkańców”, członkini, Toruń» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

2014 – 2015Rada Miasta Torunia, Komisja Bezpieczeństwa, wiceprzewodnicząca» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

2014 – 2015Rada Miasta Torunia, Rada Działalności Pożytku Publicznego, członkini» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

11.2013Ruch miejski „Czas Mieszkańców”, współzałożycielka, Toruń» źródło

Źródło

Kwestionariusz Doświadczenia i Poglądów Joanny Scheuring-Wielgus z wyborów parlamentarnych w 2015 r.

od 06.03.2012Fundacji Win-Win, prezes Zarządu, Głogowo» źródło

Źródła

Oficjalna strona Fundacji Win-Win


Elektroniczny Dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego

2007 – brak informacji Stowarzyszenie Rzeczpospolita Babska, współzałożycielka, wiceprezes, Toruń» źródło

Źródło

Kwestionariusz Doświadczenia i Poglądów Joanny Scheuring-Wielgus z wyborów parlamentarnych w 2015 r.

2007Stowarzyszenie "Wyborcy", współzałożyciel, Toruń» źródło

Źródło

Kwestionariusz Doświadczenia i Poglądów Joanny Scheuring-Wielgus z wyborów parlamentarnych w 2015 r.

2007 – 2013Cereal Partners Poland Toruń - Pacific, pr manager, Toruń» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

2007 – 2012Stowarzyszenie "Wyborcy", specjalista ds. PR» źródło

Źródła

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016


Kwestionariusz Doświadczenia i Poglądów Joanny Scheuring-Wielgus z wyborów parlamentarnych w 2015 r.

2005 – 2012Stowarzyszenie Teatr Wilczy, specjalista ds. PR & International Manager» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

19.09.2013 – 07.10.2015Art Management. Joanna Scheuring-Wielgus , właścicielka, Toruń» źródło

Źródło

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

2001 – 2007Cereal Partners Poland Toruń - Pacific, brand manager, Toruń» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

2000 – 2001Damixa Polska, specjalista ds. marketingu» źródło

Źródło

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, VIII Kadencja - Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe 2016

Google Fundusz Inicjatyw Obywatelskich EEA Grants Fundacja imienia Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Wyrażone w niniejszej publikacji opinie są poglądami jej Autora.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.